Początki rasy australijskich labradoodli były niezwykle interesujące. Jej powstanie i rozwój miał miejsce pod koniec lat 80-tych XX wieku. Labradoodle – pies przewodnik

Labradoodle - pies przewodnik

Pochodząca z Hawajów kobieta w wyniku postępującej utraty wzroku potrzebowała psa przewodnika. Wybór rasy nie był jednak prosty, gdyż jej mąż był alergikiem. Wally Conron, przedstawiciel Stowarzyszenia Royal Victorian Guide Dogs Association w Australii zdecydował się pomóc parze. Postanowił skrzyżować psy dwóch ras – labradora i pudla, by połączyć ich najważniejsze cechy. W wyniku eksperymentu na świat przyszły trzy szczenięta, z których tylko jedno posiadało odpowiednie cechy. Szczeniak ten, o imieniu Sułtan, został wysłany na Hawaje i jeszcze w wieku dziesięciu lat pełnił swoje obowiązki w domu małżeństwa. Pozytywny finał tego zdarzenia sprawił, że przystąpiono do dalszych prac hodowlanych nad rasą australijskich labradoodli, będących idealnymi psami dla alergików, jak również osób niedowidzących i niewidomych. Prace skoncentrowane były na uzyskaniu takich psów, które nie linieją i są tolerowane przez alergików, jednocześnie zachowując potencjał do pracy jako psi terapeuci czy psy przewodnicy. Kontynuacją starań Wally’ego Conrona zajęły się dwa centra badawcze zajmujące się pracą nad stworzeniem nowej rasy – Rutland Manor Breedingand Research Centre oraz Tegan Park Research and Breeding Centre. W obu ośrodkach kojarzono odpowiednio przebadane zwierzęta tak, aby wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować linienie i choroby genetyczne psów.

Autentyczny Australijski Labradoodle

Lata świadomej selekcji obydwu centrów doprowadziły do powstania Autentycznego Australijskiego Labradoodle. To nie tylko połączenie labradoodla z pudlem, czyli Labradoodle pierwszej generacji (F1). Na przełomie lat do krwi Labradoodla pierwszej generacji zostały wprowadzone dodatkowo infuzje (w konkretnym celu i w konkretnym czasookresie):
  • Irlandzki Spaniel Dowodny (w celu zmniejszenia potencjalnych chorób genetycznych),
  • Angielski i Amerykański Cocker Spaniel (spowodowały zmniejszenie gabarytów psa),
  • Irish Soft Coated Wheaten Terrier (w celu wyprostowania włosa dla łatwiejszej pielęgnacji).
Po wprowadzeniu Irish Soft Coated Wheatena proces rozwoju Australijskiego Labradoodla został zakończony. Od tej pory Australijskie Labradoodle są łączone wyłącznie między sobą i noszą nazwę Autentycznego Australijskiego Labradoodla.