Szczenię w nowym domu

W końcu nadeszła chwila, gdy długo oczekiwane szczenię przybywa do nowego domu. To bardzo ekscytujący moment dla właściciela, ale jednocześnie bardzo trudny okres adaptacji dla psa. Szczenię, nagle zostaje oddzielone od matki i rodzeństwa, zabrane w nowe nieznane mu miejsce, do nowych ludzi, przedmiotów, dźwięków, zapachów. Maluch wkracza w nowy nieznany mu świat. Chcąc zminimalizować u niego zjawisko stresu adaptacyjnego, warto wcześniej odpowiednio przygotować się do jego przyjęcia.

Podróż

Na podróż szczeniaka do nowego domu najlepiej zdecydować się prywatnym transportem, gdyż transport typu kolej, przelot samolotem, metro, itp. narazi szczeniaka na wielki stres. Na czas przejazdu należało by zabrać drugą osobę, która będzie prowadziła samochód, a Ty w tym czasie spokojnie mógłbyś zająć się szczenięciem i opieką nad nim. W ten sposób unikniemy dodatkowego stresu dla psa w razie zahamowania samochodem. Natomiast jeżeli nie mamy możliwości jechać z drugą osobą warto zaopatrzyć się w klatkę transportową wyściełaną kocem potartym o mamę szczeniaka-będzie czuł się bezpieczniej.

Bezpieczeństwo w domu. W środku

Jeszcze przed przybyciem szczenięcia należy upewnić się, że mieszkanie będzie dla niego bezpieczne. Trzeba spojrzeć na dom „z poziomu” psa, co pozwoli upewnić się, że np. gniazdka elektryczne i kable są odpowiednio zabezpieczone przed psem. Należy także skontrolować i zabezpieczyć wszystkie miejsca, w których szczenię mogłoby utkwić lub, z których mogłoby spaść: balkon, okna, schody. Takie przygotowania pomogą zapobiec wielu stresującym i niebezpiecznym sytuacjom.

Na zewnątrz

Pies powinien również na zewnątrz pozostawać pod kontrolą właściciela. Dobrze jest aby szczeniak mógł swobodnie eksplorować w ogrodzie ,gdzie znajduje się niezliczona ilość zapachów i miejsc wartych zobaczenia. Jeżeli pies będzie miał nieograniczony dostęp do ogrodu, należy dokładnie sprawdzić i zabezpieczyć wszelkie dziury, studnie, usunąć środki chemiczne używane w ogrodach, oraz rośliny trujące. Szczenię powinno mieć możliwość dokładnego i swobodnego poznawania nowego otoczenia, jednak pod stałą kontrolą właściciela. Dostęp do nieodpowiednich dla psa miejsc można uniemożliwić wykorzystując zabezpieczenia przeznaczone dla dzieci (bramki, ogrodzenia zwane kojcami)

Przygotowanie dzieci

Dzieci często nie wiedzą, jak obchodzić się ze szczenięciem. Dlatego należy je przygotować i poinformować, że pies to nie zabawka i pokazać jak można bezpiecznie się z nim bawić. Nigdy nie wolno zostawiać dzieci z psem bez nadzoru osoby dorosłej. Bezpośrednio po przybyciu szczenięcia do domu dzieci powinny zachować spokój, aby nie przestraszyć psa: najlepiej aby usiadły na podłodze nic nie mówiły do psa i czekały aby sam do nich podszedł. Wtedy dopiero mogą go pogłaskać.

Przygotowanie starszego psa

W przypadku, gdy w domu mieszka już pies, pierwsze chwile z nowym szczenięciem, mogą być dla niego trudne. Dobrze jest zapoznać psy na neutralnym gruncie, a nie w domu, gdzie dorosły pies czuje się pewnie i bezpiecznie. Oba psy powinny być na długich, luźnych linkach, aby w razie potrzeby mieć je pod kontrolą. Należy pozwolić im na swobodne obwąchanie i poznanie się ze sobą. Nie można gwałtownie reagować i odciągać starszego psa jeśli np. warknie na szczenię, z reguły dorosły pies nie zrobi krzywdy maluchowi. To normalna komunikacja między psami, które ustalają własne zasady zachowania w grupie. Trzeba pamiętać, że starszy pies potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Do tego czasu nie należy zostawiać psów razem bez nadzoru.

Dom Legowisko-wybór miejsca dla psa.

Warto już na wstępie zastanowić się nad miejscem, w którym nasz czworonóg będzie miał swoje legowisko. Szczenię zaraz po przybyciu powinno mieć wyznaczone miejsce, gdzie będzie leżało jego posłanie. Jeśli pies sam wybierze miejsce odpoczynku, powinniśmy (w miarę możliwości)zaakceptować je. Jest to niezwykle ważny element socjalizacji psa. Tutaj znajdzie on zawsze bezpieczną przystań, relaks i wypoczynek. Jeśli jest zmęczony, czegoś się przestraszył, chce w spokoju odpocząć, wówczas kładzie się na swoim miejscu, gdzie nikt nie będzie (i nie powinien) mu przeszkadzać. Natomiast, gdy my nie chcemy, by nam w danej chwili przeszkadzał to odsyłamy go na swoje miejsce, do którego powinien posłusznie wrócić. Legowisko należy umieścić tam, gdzie psiak nie będzie narażony na przeciągi, bezpośrednie źródła ciepła lub stałą izolację od ludzi. Tak aby miał możliwość obserwowania swoich właścicieli i tego co się w mieszkaniu dzieje. Większość psów lubi miejsca zacienione lub zadaszone typu domku dla psa, pod fotelem, krzesłem lub ławą. Jednak pamiętajmy: jeśli na początku zgodzimy się na zajęcie łóżka lub kanapy, później kiedy dorośnie, wyproszenie go z tego miejsca będzie trudne i niezrozumiałe dla psa.

Pokarm

Dobrze jest także od razu zdecydować się na miejsce podawania posiłku i ustawić dwie miski: jedną na pokarm, drugą na wodę. Najlepsze są pojemniki ze stali nierdzewnej, które łatwo jest utrzymać w czystości. Są one wytrzymałe ,bezpieczne i trwałe. W okresie wymiany zębów szczenię będzie gryzło wszystko, co się da, z tego względu nie poleca się misek plastikowych. Pies musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody do picia. Wybór karmy jest ważnym elementem, ponieważ pies powinien otrzymywać pożywienie odpowiednie do wielkości, wieku i aktywności fizycznej psa.