Rodzina zastępcza

Rodzina zastępcza

Czasami zdarza się tak, że hodowca nie może dysponować większą ilością psów, przykładem na to może być posiadanie dwóch samców. Aby uniknąć wielu niemiłych sytuacji, dla przykładu: znaczenia terytorium, pobudzenia w czasie rui jednej z suczek, czy wyzwalanie rywalizacji o ich względy, dobrym rozwiązaniem może okazać się oddanie jednego psa pod opiekę ,,rodziny zastępczej”.

Każdy pies wymaga poświęcenia mu czasu i zainteresowania. W związku z tym im więcej psów, tym mniej uwagi jesteśmy w stanie ofiarować naszemu przyjacielowi. Powstała więc idea „rodziny zastępczej”.

W praktyce polega to na tym, że: Twoja „rodzina zastępcza” opiekuje się psem przez całe jego życie, hodowca pozostaje jego ,,właścicielem”, jedynie w celach reprodukcyjnych, rodzina natomiast na określonych warunkach daje mu taką możliwość.

W kodzie etycznym Alfa Europe każdy hodowca zobowiązuje się, aby promować program ,,rodzin zastępczych”, nigdy nie zbudować ,,psiarni’’. Jest to jedna z wielu słusznych i właściwych wytycznych nakładanych przez organizację, która powstała w trosce o dobro i szczęście psa oraz prawidłowy rozwój rasy.