Rodzina zastępcza

Czasami zdarza się tak, że hodowca nie może dysponować większą ilością psów, przykładem na to może być posiadanie dwóch samców. Aby uniknąć wielu niemiłych sytuacji, dla przykładu: znaczenia terytorium, pobudzenia w czasie rui jednej z suczek, czy wyzwalanie rywalizacji o ich względy, dobrym rozwiązaniem może okazać się oddanie jednego psa pod opiekę ,,rodziny zastępczej”.

Każdy pies wymaga poświęcenia mu czasu i zainteresowania. W związku z tym im więcej psów, tym mniej uwagi jesteśmy w stanie ofiarować naszemu przyjacielowi. Powstała więc idea „rodziny zastępczej”.

W praktyce polega to na tym, że: Twoja „rodzina zastępcza” opiekuje się psem przez całe jego życie, hodowca pozostaje jego ,,właścicielem”, jedynie w celach reprodukcyjnych, rodzina natomiast na określonych warunkach daje mu taką możliwość.

W kodzie etycznym Alfa Europe każdy hodowca zobowiązuje się, aby promować program ,,rodzin zastępczych”, nigdy nie zbudować ,,psiarni’’. Jest to jedna z wielu słusznych i właściwych wytycznych nakładanych przez organizację, która powstała w trosce o dobro i szczęście psa oraz prawidłowy rozwój rasy.