• 4 tydzień z życia Australijskich Labradoodli

  Rozpoczęliśmy 4 tydzień naszej „doodlowej przygody”.

  Teraz jest już coraz bardziej wesoło;)

  Okres przejściowy za nami , a my wkroczyliśmy w fazę socjalizacji.

  Dlaczego tak bardzo zwracamy na to uwagę?

  Przytoczę tutaj fragmenty tekstu z wykładu behawiorysty Andrzeja Kłosińskiego
  „ W kształtowaniu się i rozwoju każdego zwierzęcia istotną rolę odgrywają trzy rodzaje stymulujących oddziaływań jego środowiska :
  1. wczesnorozwojowa stymulacja neurologiczna (od 3 do 16 dnia życia szczeniaka)
  2.socjalizacja (od 16 dnia do 16 tygodnia)
  3.oraz wzbogacanie(nie mający ścisłych ram czasowych- liczony jest już w czasie okresu socjalizacji)
  Zarówno wczesna stymulacja neurologiczna jak i socjalizacja mają ograniczony czas, w którym zwierzę doświadczając bodźców rozwojowych może odnieść korzyść w postaci trwałych pozytywnych efektów w funkcjonowaniu w dorosłym życiu. Dla psów okres, w którym doświadczenie interakcji z innymi psami oraz człowiekiem skutkuje właściwym przystosowaniem do życia przypada na czas między 3 a 16 tygodniem życia. Wszelkie braki i zaniedbania w tym czasie interakcji młodego szczeniaka z innymi psami oraz człowiekiem skutkują trudnościami w przystosowaniu się do społecznego otoczenia i ograniczonymi możliwościami uczenia się nowych umiejętności i sytuacji. Dotyczy to także szczeniąt izolowanych od rożnych bodźców i sytuacji jak zabawa z innymi psami, przebywanie w nowych miejscach, kontakt z różnymi ludźmi. Czasami skutki takich zaniedbań, oprócz wyżej opisanych, to także niechciane zachowania – gryzienie i niszczenie domowych sprzętów, kopanie czy inne formy nadpobudliwości.
  Wzbogacanie doświadczeń to proces nie mający, jak wspomniane wyżej, ścisłych ram czasowych, jednak wiek do osiągnięcia dorosłości jest wiekiem, w którym pies powinien doświadczyć i nauczyć się możliwie wielu pozytywnych sytuacji. Zetknięcie psa z możliwie wieloma sytuacjami jak jazda samochodem, środkami komunikacji publicznej, wizyty u znajomych, zostawanie w obcych miejscach, kontakt z dziećmi, jazda windą, udział w psich szkoleniach itp. połączone z możliwością swobodnej eksploracji otoczenia, daje skumulowany efekt w postaci zdolności przystosowania się do kolejnych nowych i niespotykanych zdarzeń. W rezultacie pies jest nie tylko spokojny i zrównoważony, ale też łatwiej podejmuje się trudnych zadań i łatwiej uczy się kolejnych umiejętności. Co więcej, staje się pewnym siebie otwartym i ciekawym świata towarzyszem ”

  Co nowego u nas?

  Zaczęliśmy od wprowadzania różnorakich zabawek, nowych osób oraz dorosłych psów tj.Codi i Donnana. Maluszki coraz więcej czasu spędzają ze swoim tatą Donnanem, który jest zauroczony swym potomstwem, oraz ciocią Codi, która kocha je jak swoje. Poza tym plac zabaw wraz z stymulacją dźwiękową (dźwięki naturalne oraz z płyt) przeniósł się na korytarz i powoli wchodzi do kuchni i łazienkiW tym tygodniu szczeniaczki posmakowały również pierwszych posiłków w postaci rozmoczonej karmy dla szczeniąt oraz jogurtu naturalnego .Smakowało wyśmienicie)tzn.nikt nie grymasił.
  JAJO też będzie ale dopiero w Sobotę))
  Jesteśmy również po pierwszym odrobaczaniu-wszystko ok.

  Wesołych Świat i Smacznego Jajka Życzymy.